The Elements
Elementy natury(żywioły) w warsztacie graficznym Wydział Grafiki ASP w Krakowie prowadzi od kilku lat wymianę studentów i profesorów z Krakowa i Belgradu. Obie szkoły należą do – wciąż malejącej – grupy europejskich uczelni kontynuujących z pietyzmem tradycje klasycznego warsztatu graficznego. Ta trudna dziedzina wymaga od uczących dogłębnej znajomości technologii i ciągłej praktyki opartej na własnej aktywności artystycznej. Jednocześnie każdy ośrodek graficzny posiada swoją specyfikę, patenty warsztatowe, odkrycia, wypracowywane przez lata warianty klasycznych receptur i unikalne technologie. Spotkanie pedagogów z różnych uczelni na wspólnym warsztacie i wymiana takich specjalistycznych doświadczeń jest bezcenna. Doświadczenia warsztatowe prowokują z kolei do dyskusji nad kondycją i możliwościami rozwoju szeroko rozumianej grafiki artystycznej. Działanie w nowym otoczeniu, w warunkach inspirującej rywalizacji przełamuje rutynę i działa stymulująco nawet na dojrzałych i doświadczonych twórców.
Wiodącym tematem warsztatów będą żywioły/elementy natury, które pojawiać się będą zarówno w procesie technologicznym jak i w warstwie treściowej grafik. Element natury jest bardzo silny w warsztacie graficznym; klasyczna grafika to nieustanne obcowanie z naturalnymi materiałami: drewnem, kamieniem, miedzią, żywicami, organicznymi spoiwami i barwnikami. To, coraz rzadszy we współczesnej sztuce, bliski, bezpośredni kontakt z organiczną materią. Niestety część procesu graficznego, zwłaszcza związana z trawieniem i czyszczeniem matryc, wymaga agresywnych chemicznych środków. Od lat podejmowane są próby zastąpienia toksycznych – zarówno dla twórcy jak i środowiska naturalnego- substancji, nieszkodliwymi proekologicznymi związkami. Ta zmiana wymaga jednak rewizji dotychczasowych przyzwyczajeń i akceptację odmiennych rezultatów procesu graficznego. Podczas sympozjum i towarzyszących mu dyskusji uczestnicy poznają alternatywne techniki graficzne i ocenią ich przydatność w warunkach uczelnianych pracowni.
Podczas trwania warsztatów powstała bogata dokumentacja fotograficzna skupiona na sensualnym kontakcie artysty z materiałem, ukazująca alchemię niezwykłego procesu: przekształcania kawałka drewna, kamienia czy metalu w dzieło sztuki – matrycę graficzną.
Warsztaty graficzne odbyły się w Serbii dla grup pedagogów z obu uczelni we wrześniu 2019.
Kadra pedagogiczna wykładowców ASP i University of Belgrade pracowała w zespołach w obu krajach. Grupa pedagogów z Serbii odwiedziła ASP w Krakowie i przyglądnęła się naszemu warsztatowi graficznemu i wykona grafikę. Podczas pobytu w Belgradzie obie grupy artystów wysłuchały wykładów na temat projektu. Zostali oprowadzeni po belgradzkich zabytkach i ogrodzie botanicznym w poszukiwaniu inspiracji do prac graficznych.
Powstaną 2 teki z grafikami obu grup, które zostaną ofiarowane uczelniom.
Na zakończenie projektu otwarta zostanie wystawa w Krakowie w maju 2020. Ta sama wystawa zaprezentowana zostanie w Belgradzie w kwietniu 2020.
Details & Info
Warsztaty dla edukatorów powiązanych uczelni.